pozadie

Veľká kniha HDR fotografie

KÚZLO FOTOGRAFIÍ S VYSOKÝM DYNAMICKÝM ROZSAHOM                               

Recenzie knihy:
● časopis DIGIfoto 11-12/2009
● DigiNeff.cz Velká kniha HDR fotografie
● www.milosnemec.cz/knizka.php?id=636
● digiarena/naucte-se-delat-hdr-tak-aby-se-vam-ostatni-nesmali

Ukážky z knihy:
● obsah knihy
● ukážková kapitola - 2.vidanie
● ukážková kapitola - 1.vidanie
● ďalšie ukážky - 1.vidanie
● english info

21. február 2011

Vážený čitatelia, ale i návštevníci tohto webu – úvodom Vám chcem úprimné poďakovať za vašu priazeň, pretože len vďaka Vášmu záujmu mohlo vyjsť v tomto roku druhé vydanie Veľkej knihy o HDR fotografii. Prvé vydanie sa na moje prekvapenie bleskurýchlo rozpredalo počas prvých cca 7 mesiacov. Preto som v spolupráci s vydavateľstvom CPress a samozrejme Vami samými pripravil pre Vás druhé rozšírené vydanie, v ktorom som odpovedal aj na vaše najčastejšie otázky.
Žijeme v prazvláštnom svete, takže len vďaka tomu, že kniha bola úspešná vydavateľ privolil k jej vyššej technickej kvalite. Rozšíril sa počet strán, kniha vyšla na podstatne kvalitnejšom papieri s vačšine dobre vytlačenými fotografiami a čo je dôležité v šitej väzbe, čo jej ako príručke len prospeje. Ale keďže je tu reč o prazvláštnom svete musí to ma mať aj svoje negatíva každodenného presu a redaktori nezaniesli posledné moje korektúry, takže som tu pripravil pre Vás na stiahnutie Errátu (dodatočnú opravu), ktorá odstraňuje vyčíňanie škriatka v knihe... Našťastie chyb je len zopár.
Prajem vám ničím nerušené čítanie a dúfam, že Vám kniha bude k úžitku, pripadne aspoň k inšpirácií. Želám Vám hlavne dobré svetlo!

Erráta v rar formáte (*.pdf; 1,64MB)

04. marec 2010

V októbri 2009 vyšla vo vydavateľstve CPress moja kniha s názvom Velká kniha HDR fotografie - Kouzlo fotografií s vysokým dynamickým rozsahem. Nerad na to upozorňujem, pretože nechcem aby tieto stránky vyzneli akokoľvek komerčné.  
Dôvodom prečo o tom píšem je, že niektoré fotografie v knihe nevyzneli úplne verne vzhľadom na predlohu. Je to síce takpovediac len akademická debata či je niečo výraznejšie badateľné iné alebo nie. Ale pre úplnosť a vyčerpanie danej témy uvádzam niektoré doplňujúce obrazové informácie k menovanej knihe.

Vytlačiť v bežnom polygrafickom procese „HDR“ fotografiu, tak aby vypadala „HDR“ nie je úplne jednoduché (niektorý tlačiari idú radšej na maródku...). Aby sa zbytočne, teda naozaj zbytočne nepredražovala výroba knihy je vždy volený kompromis. Takže vzhľadom na mojich čitateľov, ktorý si kúpili danú knihu uverejňujem aj galériu niektorých snímok z knihy. Galéria by mala slúžiť na študijne potreby čitateľa a zároveň mu aj ukázať ako vypadá daná snímka na obrazovke a na papieri.

Síce týmto počinom sa opäť púšťam na tenký lad, pretože aby „HDR“ vypadala na obrazovke tak ako „HDR“ zasa nie je úplne jednoduché. Samozrejme, podstatou je aby vaše zobrazovacie zariadenie bolo sprane nastavene. Nie každý ma doma kalibrované LCD Eizo rady CG, alebo niečo obdobné. Ale skúste si aspoň nastaviť obrazovku podľa dole uvedených základných rád...
Na záver by som sa rád poďakoval dobrodruhom, ktorý si kúpili moju knihu, dúfajúc že im padla k úžitku...
Ďakujem a želám dobré svetlo!


kapitola 1
kapitola 2
kapitola 3
kapitola 4
kapitola 5
kapitola 6
kapitola 7
K1604_nahled
K1604_nahled

 pasmo
Nastavte si vaše zobrazovacie zariadenie tak aby ste videli jednotlivé prechodové stupne  od bielej ku čiernej.
Delenie je po 5%. V ideálnom prípade by ste mali rozoznať 20 prechodových stupňov.


Druhá škála nám slúži na jednoduché nastavenie farebného podania vášho zobrazovacieho zariadenia.
Vidíme tu bielu farbu s vnútorným 5% šedým štvorcom. Biela by mala byť bez nádychu akejkoľvek inej farby.
Ďalej nasledujú R-G-B farby, čierna s vnútorným 95% šedým odtieňom, ružová a žltá.